Migrende Toksin Tedavisi @ Uzm. Dr. Gökhan Gürel

MİGREN HER 6­-7 KİŞİDEN BİRİNDE KRONİK MİGREN İSE HER 10 MİGRENLİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR.

UZUN SÜRE İLAÇ KULLANMAYI GEREKTİREN, İŞ YAŞAMINI, SOSYAL YAŞAMI VE SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLEYEN MİGREN, SON YILLARDA TOKSİN İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR.


Genellikle tek taraflı, orta veya daha şiddetli, 4 saatten uzun süren, zonklayıcı nitelikte baş ağrısı, sıklıkla bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, ışık ses, hareket ve kokuya duyarlılığın arttığı durumlar, migren ataklarının en tipik özellikleri olarak tanımlıyor.

Kişinin yaşamını alt üst eden migren rahatsızlığında, baş ağrısı ataklarını önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek, estetik sorunların tedavisinde sıklıkla kullanılan toksin ile mümkün olabiliyor.

Nöroloji Uzmanı Dr.Gökhan GÜREL, toksinin migren tedavisinde kullanılmasının FDA tarafından da onaylandığını söylüyor. Dr.GÜREL, toksin ile migren tedavisini, migrenden ciddi şekilde etkilenen kronik migrenli hastalara mutlaka bir Nöroloji uzmanı tarafından yapılmasını öneriyor.

TOKSİN MİGREN ATAĞINI NASIL ÖNLÜYOR ?

Dr.Gökhan GÜREL migrenlilerde alın, şakak, ense, boyun ve omuz bölgelerinde en az 31 noktaya uygulanarak yapılan botok tedavisinin, uygulandığı kaslarda gevşemeyi sağladığını söylüyor. Böylece bu kasların arasında bulunan sinirlerden beyne giden ve sürekli ağrı ataklarına yol açan sinyallerin beyne ulaşmasının engellenerek migren ataklarının önlenebildiğini belirtiyor.

TOKSİNİN ETKİSİ NE KADAR SÜRÜYOR ?

Deneyimli bir hekim tarafından yaklaşık 20 dakikada kolayca uygulanan toksinin etkisi 6 aya kadar sürebildiğini söyleyen Dr.Gökahn GÜREL , 2010 yılında yapılan PREEMPT çalışmasının sonuçları göz önüne alındığında hastanın durumuna ve hastayı izleyen Nörolog doktorun kararına göre uygulamanın belli aralıklarla tekrar edilebileceğini vurguluyor.

Ayrıca toksin uygulaması sonrası, hastaların hemen günlük yaşamlarına dönebileceklerini, toksinin kalıcı yan etkisi olmayan güvenli bir tedavi yöntemi olduğunu ifade ediyor.

NÖROLOJİK TAKİP ÇOK ÖNEMLİ !

Migrenin sadece bir baş ağrısı rahatsızlığı olmadığını özellikle ifade eden Dr.Gökhan GÜREL, migren ataklarının beyinde hasarlara yol açarak felçlere dahi neden olabileceğini, bu nedenle bir hastaya hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, hastaların mutlaka Nöroloji hekimleri tarafından takip edilmeleri gerektiğini söylüyor…

 

Kaynak: Este Magazin

Ağrı kesiciler baş ağrısını artırıyor!

Nöroloji Uzmanı Dr.Gökhan GÜREL baş ağrısı tedavisinde ağrı kesicilerin gereksiz yere ve sık kullanımının kronik baş ağrılarına neden olduğunu söyleyerek, ağrı kesicilerin dikkatli kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

Başta, Gerilim Tipi Baş Ağrısı ve Migren olmak üzere primer baş ağrılarının toplumda sık görüldüğünü belirten Dr.GökhanGÜREL, başı ağrıyan hastaların yarısına yakınının bir hekime başvurmadan, genelde kendi kendilerine çözüm aradıklarını ve en sık yöntem olarak da ağrı kesicilere baş vurduklarını söyledi.

Ağrı kesicilerin, ayda birkaç kez baş ağrısı atağı geçiren hastalarda, ağrıyı kesmekte kullanılabileceğini söyleyen Dr.Gökhan GÜREL, “Ancak bir kişi baş ağrısı nedeniyle haftada 2 ya da 3’ten fazla ağrı kesici kullanıyorsa o kişi aşırı ağrı kesici alımına bağlı kronik günlük baş ağrısı ile karşı karşıya kalıyor. Bu noktadan sonra baş ağrısı tedavisi zorlaştığı gibi, hastalarımız ağrı kesicilerin yan etkilerine maruz kalmaya başlıyorlar” dedi.

Ayda 2-3 ya da daha fazla baş ağrısı atağı yaşayan migren hastalarının mutlaka bir nöroloji uzmanına baş vurması ve kişiye özel olarak belirlenen ‘koruyucu tedaviler’ alması gerektiğini söyleyen Dr.Gökhan GÜREL, aşırı ağrı kesici alımına bağlı kronik baş ağrısı çeken hastaların tedavisi için de şöyle konuştu;

“Hemen her gün ağrı kesici almalarına rağmen ağrıları geçmeyen hastaların ağrı kesici alımları mutlaka nöroloji uzmanı kontrolünde kesilmeli. Ağrı kesicilerden yoksun geçen ve baş ağrıların artacağı dönemde geçiş dönemi tedavileri, arınma tedavileri ve sinir blokları gibi yöntemler kullanılabilir. Ayrıca hastanın fiziksel ve tıbbi özelliklerine göre mutlaka doğru bir koruyucu tedavi başlanmalı.”

Sadece ağrı kesicilerin kesilmesi ile baş ağrısı ataklarının neredeyse yarı yarıya azaltılabileceğini ifade eden Dr.Gökhan GÜREL, diğer tedavi yöntemlerinin de eklenmesi ile tedavide başarı oranının yükseltilebileceğini ve kronik baş ağrılarından kurtulmanın mümkün olabileceğini belirtti.

Kaynak: Sabah.com.tr

Migren deyip geçmeyin tedavi için doktora başvurun

Migren hastalığı umumiyetle 4 saatlik zaman dilimini aşan; orta, tek yönlü ve aşırı şiddetli olarak görülen ve ses-ışık-koku üçlemesine karşı hassasiyetin arttığı, kusma ile bulantının olduğu bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mide bulantısı, kusma gibi sorunları da tetikleyerek ses-ışık-koku gibi hususlara karşı daha hassas bir bünyenin teşkil olmasına sebep olarak karşımıza çıkan migren her 7-6 kişiden birinde rastlanıyor. Migrenin kronik olanı ise her on (10) kişide görülüyor. İnsanların hayatını mahveden migreni engelleme ve tedavi etmenin yolunun botoks olduğu ifade ediliyor. Cildin estetiğini sağlamak için gerçekleştirilen botoks migreni nasıl tedavi eder? Nöroloji Uzmanı Dr.Gökhan Gürel botoksun migreni tedavi etmesinin mümkün olduğunu söyledi ve FDA tarafından da bu teorinin teyit edildiğini ifade ederek tezini kuvvetlendirdi. Migreni kronik şekilde yaşayan hastaların mutlak surette bir uzman tarafından botoksla tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Nöroloji Uzmanı Dr. Gökhan Gürel migreni olanların omuz, boyun, ense, şakak ve alın bölgelerine yönelik 31 kısımda gerçekleştirilecek botoks tedavisi ile kaslarda gevşeme sağlanabileceğini belirtti. Beyne giden sinyalleri engellemek adına bu bu kas sinirlerini uyarmak gerektiğini vurgulayan Nöroloji Uzmanı Dr. Gökhan Gürel tecrübeli bir doktorun 6 dakikada botoks tedavisi yapabileceğini söyleyerek bu işlemin tesirinin 6 aylık bir süre zarfına dek sürebileceğini bildirdi. Botoksun daimi bir tesir yaratmadığının altını çizen Nöroloji Uzmanı Dr. Gökhan Gürel, botoks tedavisinin ardından hastaların gündelik hayatlarını rahatlıkla sürdürebileceğini ifade etti. Migrenin küçümsenemeyecek bir hastalık olduğu söyleyen Gürel, bu hastalığın beyinde zarar verici kalıntılar bırakabileceğini aktardı. Bu kalıntıların felç gibi önemli bir hastalıkla karşımıza çıkabileceğini vurgulayan Gürel, hastaların nöroloji doktorları tarafından sürekli takip halinde olmaları gerektiğinin altını çizerek sözlerini noktaladı.

Ağrı kesiciler baş ağrısını artırıyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Gökhan Gürel baş ağrısı tedavisinde ağrı kesicilerin gereksiz yere ve sık kullanımının kronik baş ağrılarına neden olduğunu söyleyerek, ağrı kesicilerin dikkatli kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

Başta, Gerilim Tipi Baş Ağrısı ve Migren olmak üzere primer baş ağrılarının toplumda sık görüldüğünü belirten Dr.Gökhan Gürel, başı ağrıyan hastaların yarısına yakınının bir hekime başvurmadan, genelde kendi kendilerine çözüm aradıklarını ve en sık yöntem olarak da ağrı kesicilere baş vurduklarını söyledi.

Ağrı kesicilerin, ayda bir kaç kez baş ağrısı atağı geçiren hastalarda, ağrıyı kesmekte kullanılabileceğini söyleyen Dr.Gökhan GÜREL, “Ancak bir kişi baş ağrısı nedeniyle haftada 2 ya da 3 ‘ten fazla ağrı kesici kullanıyorsa o kişi aşırı ağrı kesici alımına bağlı kronik günlük baş ağrısı ile karşı karşıya kalıyor. Bu noktadan sonra baş ağrısı tedavisi zorlaştığı gibi, hastalarımız ağrı kesicilerin yan etkilerine maruz kalmaya başlıyorlar” dedi.

Ayda 2-3 ya da daha fazla baş ağrısı atağı yaşayan migren hastalarının mutlaka bir nöroloji uzmanına baş vurması ve kişiye özel olarak belirlenen ‘koruyucu tedaviler’ alması gerektiğini söyleyen Dr. Gürel, aşırı ağrı kesici alımına bağlı kronik baş ağrısı çeken hastaların tedavisi için de şöyle konuştu;

“Hemen her gün ağrı kesici almalarına rağmen ağrıları geçmeyen hastaların ağrı kesici alımları mutlaka nöroloji uzmanı kontrolünde kesilmeli. Ağrı kesicilerden yoksun geçen ve baş ağrıların artacağı dönemde geçiş dönemi tedavileri, arınma tedavileri ve sinir blokları gibi yöntemler kullanılabilir. Ayrıca hastanın fiziksel ve tıbbi özelliklerine göre mutlaka doğru bir koruyucu tedavi başlanmalı.”

Sadece ağrı kesicilerin kesilmesi ile baş ağrısı ataklarının neredeyse yarı yarıya azaltılabileceğini ifade eden Dr.Gökhan GÜREL, diğer tedavi yöntemlerinin de eklenmesi ile tedavide başarı oranının yükseltilebileceğini ve kronik baş ağrılarından kurtulmanın mümkün olabileceğini belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr