Migrende Toksin Tedavisi @ Uzm. Dr. Gökhan Gürel

MİGREN HER 6­-7 KİŞİDEN BİRİNDE KRONİK MİGREN İSE HER 10 MİGRENLİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR.

UZUN SÜRE İLAÇ KULLANMAYI GEREKTİREN, İŞ YAŞAMINI, SOSYAL YAŞAMI VE SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLEYEN MİGREN, SON YILLARDA TOKSİN İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR.


Genellikle tek taraflı, orta veya daha şiddetli, 4 saatten uzun süren, zonklayıcı nitelikte baş ağrısı, sıklıkla bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, ışık ses, hareket ve kokuya duyarlılığın arttığı durumlar, migren ataklarının en tipik özellikleri olarak tanımlıyor.

Kişinin yaşamını alt üst eden migren rahatsızlığında, baş ağrısı ataklarını önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek, estetik sorunların tedavisinde sıklıkla kullanılan toksin ile mümkün olabiliyor.

Nöroloji Uzmanı Dr.Gökhan GÜREL, toksinin migren tedavisinde kullanılmasının FDA tarafından da onaylandığını söylüyor. Dr.GÜREL, toksin ile migren tedavisini, migrenden ciddi şekilde etkilenen kronik migrenli hastalara mutlaka bir Nöroloji uzmanı tarafından yapılmasını öneriyor.

TOKSİN MİGREN ATAĞINI NASIL ÖNLÜYOR ?

Dr.Gökhan GÜREL migrenlilerde alın, şakak, ense, boyun ve omuz bölgelerinde en az 31 noktaya uygulanarak yapılan botok tedavisinin, uygulandığı kaslarda gevşemeyi sağladığını söylüyor. Böylece bu kasların arasında bulunan sinirlerden beyne giden ve sürekli ağrı ataklarına yol açan sinyallerin beyne ulaşmasının engellenerek migren ataklarının önlenebildiğini belirtiyor.

TOKSİNİN ETKİSİ NE KADAR SÜRÜYOR ?

Deneyimli bir hekim tarafından yaklaşık 20 dakikada kolayca uygulanan toksinin etkisi 6 aya kadar sürebildiğini söyleyen Dr.Gökahn GÜREL , 2010 yılında yapılan PREEMPT çalışmasının sonuçları göz önüne alındığında hastanın durumuna ve hastayı izleyen Nörolog doktorun kararına göre uygulamanın belli aralıklarla tekrar edilebileceğini vurguluyor.

Ayrıca toksin uygulaması sonrası, hastaların hemen günlük yaşamlarına dönebileceklerini, toksinin kalıcı yan etkisi olmayan güvenli bir tedavi yöntemi olduğunu ifade ediyor.

NÖROLOJİK TAKİP ÇOK ÖNEMLİ !

Migrenin sadece bir baş ağrısı rahatsızlığı olmadığını özellikle ifade eden Dr.Gökhan GÜREL, migren ataklarının beyinde hasarlara yol açarak felçlere dahi neden olabileceğini, bu nedenle bir hastaya hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, hastaların mutlaka Nöroloji hekimleri tarafından takip edilmeleri gerektiğini söylüyor…

 

Kaynak: Este Magazin