MİGREN TEDAVİSİ

Migren nedeniyle ortaya çıkan şiddetli baş ağrıları, iş yaşamında, aile yaşamında ve sosyal yaşamda bir çok soruna yol açarak kişiyi engelli hale getirebilir ve yaşamı  kabusa çevirebilir.

Sık sık tekrarlayan migren atakları, beyin dolaşımı ve sinir sistemine zarar verebileceği gibi, sık ve aşırı miktarda ağrı kesici alımına da yol açabilir.

Sık ve aşırı miktarda ağrı kesici alımı da bir süre sonra baş ağrısının kronik günlük hale gelmesine, mide, bağırsak ülserleri ve böbrek sorunlarına yol açabilir!..

en iyi migren doktoru izmir, izmir migren tedavisi, izmir migren doktoru,

Migren nedeniyle ortaya çıkan şiddetli baş ağrıları, iş yaşamında, aile yaşamında ve sosyal yaşamda bir çok soruna yol açarak kişiyi engelli hale getirebilir ve yaşamı  kabusa çevirebilir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı, migren tedavisi, hem hekim hem de hasta tarafından dikkatle ve özenle ele alınması gereken bir konudur.

Migren tedavisi için başarının en temel kuralı ise hasta ile hekim arasında doğru kurulan, kesintisiz,sürekli bir iletişim ve işbirliğidir!

Hekim migren tedavisi süreci hakkında hastasına yeterli bilgi vermeli, hastası ile birlikte tedavi ile elde edilecek beklenti çizgisini doğru çizmelidir.

Unutmayın! Migren tedavisi için mucize yoktur! Ancak çözümsüzlük de yoktur!

Doğru seçilmiş, güncel ve bilimsel migren tedavisi yöntemleri ile; baş ağrısının sıklığını, şiddetini ve sayısını azaltmak, ağrı kesici aşırı kullanımından kurtulmak, yaşam kalitesini yükseltmek ve hayatı migrenin elinden geri almak mümkündür!

Nasıl mı?

İsterseniz gelin, migren tedavisi için kullandığımız yöntemleri özetleyelim…

*Tetikleyicilerden Uzak Durmak

Açlık, keskin kokular, stres, bazı gıdalar, uykusuzluk, aşırı uyumak, lodos gibi etmenler migren ataklarını tetikleyebilir. Tetikleyicilerin etkisi kişiden kişiye değişebilir. Migrenli bireylerin,kendi ataklarını nelerin tetiklediğine dikkat etmesi ve tetikleyici unsurlardan uzak durması atakların önlenmesinde çok etkilidir. Böylece bir çok atağın önüne geçebilir, ilaç kullanımını azaltabilirler.

*Atak Sırasında Migren Tedavisi

Miren atakları başladığında eğer bulantı varsa, bulantı önleyici ilaçlar almak hem bulantıyı azaltır hem de ağrı kesicilerin etkisini arttırabilir.

Basit ağrı kesicileri ya da triptan grubu dediğimiz migrene özgü ağrı kesicileri ağrı atağının hemen başında ya da ağrının şiddetlenmeye başladığı anda almak gerekir. Ağrı yerleştikten sonra bu ilaçların yararı olmayabilir.

*Migren Tedavisi ve Koruyucu İlaçlar

Ayda dört günden daha fazla baş ağrısı atağı geçirenler için artık koruyucu migren tedavisi gerekecektir. Koruyucu migren tedavisi için kalp ritim bozuklukları ve hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, antiepileptikler, antidepresanlar gibi bir çok seçenek vardır. Kime hangi ilacın seçileceğine detaylı hasta öyküsü alınıp, titiz bir muayene yapıldıktan sonra karar verilir. Bu ilaçlar hekimin kişiye göre belirleyeceği yeterli doz ve sürede kullanılmalıdır.

*Toksin Uygulaması (Botoks) ile MigrenTedavisi

Botoks uygulaması, koruyucu ilaç tedavisinden yarar görmeyen, kronik migren hastaları için etkili bir tedavi yöntemidir. Alın, şakaklar, ense, boyun ve omuz kaslarına uygulanır. Uygulama tecrübeli bir el tarafından yapıldınında, genellikle ağrısızdır ve 20 dakika sürer. Migren tedavisi protokolüne uygun olarak, doğru teknikle, uygun dozlarda yapılırsa kronik migrenlilerde ağrı sıklığını ve şiddetini belirgin olarak azaltan güçlü bir tedavi yöntemidir. Yan etkisi ise ilaçlara göre kıyas kabul etmeyecek kadar azdır. Mutlaka klinik ortamda, bir nörolog ya da algolog tarafından yapılmalıdır.

*Sinir Blokları ve MigrenTedavisi

Migren ile ilişkili olan sinirlerin lokal anestezik ve/ ya da steroid ilaçlarla bloke edilmesidir. Klinik ortamda ve deneyimli hekimler tarafından yapılmalıfır. Özellikle Büyük Oksipital Sinir Blokajı migren tedavisi için bazı durumlarda seçenek olabilir. Aşırı ağrı kesici alan hastaların ağrı kesicilerinin kesildiği geçiş dönemlerinde belirli aralıklarla uygulanarak hastanın ataklarının önlenmesi sağlanabilir. Ayrıca ilaç alımının yasak olduğu gebelik dönemi migren ataklarında da güvenle uygulanabilecek bir yöntemdir.

*Kuru İğne ve Tetik Nokta Enjeksiyonları

Migrenlilerde baş cevresinde, ensede, boyunda, omuzda ve sırtta gergin kas bantlarına, tetik noktalara ve bunlara bağlı ağrılara sık rastlanır. Baş ağrısı atakları bu bantların ve tetik noktaların oluşumunu arttırdığı gibi, bu tetik noktalar da baş ağrılarını tetikleyebilir.Baş ağrısı ve migren tedavisi için planlama yapılırken bu noktaların kuru iğne ve tetik nokta enjeksiyonları ile yok edilmesi tedavide önemli tamalayıcı unsurlardır. Kuru iğne uygulaması ve tetik nokta enjeksiyonları deneyim ve uzmanlık gerektiren işlemlerdir. Deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında hızlı ve yüz güldürücü sonuçlar alınabilir.

*Tamamlayıcı Migren Tedavisi Yöntemleri

Riboflavin, Koenzim Q10, bazı bitkisel ilaçlar ve akupunktur gibi yöntemler olarak sıralanabilir. Ancak hiç birisi tek başına tedavi yöntemi olarak sunulamaz. Etkinlikleri konusunda daha geniş bilimsel kanıtlara ihtiyaç olan yöntemlerdir.

Unutmayın!

Migren tedavisi kişiye özeldir ve mutlaka bir nörolog tarafından planlanmalıdıır.

Nöroloğunuza danışmadan  tedavi arayışlarına girmek hastalar için kalıcı zararlara neden olabilir.

Migren yaşamı durdurmasın!….